HomeHaberlerCibali’de Bienal

Cibali’de Bienal

 

Kadir Has Üniversitesi’nin hemen yanıbaşında bir sergi mekanı.

15’inci İstanbul Bienali’nin  farklı mekanlarından biri. 

Bir hamam…

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten 24 yıl sonra, 1477’de inşa edilen Küçük Mustafa Paşa hamamı burası. Daha önce farklı amaçlarla kullanıldı, mesela bir dönem film seti olarak revaçtaydı. Hamamın hem kadınlar hem de erkekler bölümleri bienalde iki sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Erkekler bölümünde bir kadın sanatçının, kadınlar bölümünde ise bir erkek sanatçının eserleri var. Yani projeler mekanın cinsiyet üzerinden tanımlanan geleneksel altyapısıyla ilişkileniyor; erkeklik, kadınlık, ataerkillik gibi toplumun artık kalıplaşmış kimlik algılarıyla oynuyor. Serginin ziyaretçileri erkekler bölümünde Monica Bonvicini’nin, kadınlar bölümünde ise Stephen G. Rhodes’ in eserlerini görebiliyor.

Bonvicini’nin erkekler hamamında üç farklı noktada konumlandırdığı florasanlar ile toplum baskısını ve genellikle erkek egemen yapıyı vurguluyor. Üç florasanın ortasında bulunan kare şeklindeki keskin sınırlardan oluşan küp ise erkek kemerlerinden oluşuyor. Sanatçı siyah iri tokalı kemerler ile erkekliğin dokunulmaz ve kapalı halini vurguluyor.

 

Sanatçının bir diğer eseri de, “guilty” yazılı dev bir ayna: Suçluluk duygusunun izleyiciye yansıtılması… Eserin hemen karşısında yer alan çıplak kadın resimlerini sanatçı birçok farklı magazin dergilerinden derlemiş.

 

Hamamın kadınlar bölümündeki eserlerinde Rhodes, yaşadığı kenti, Berlin’i anlatıyor. Orada karşılaştığı pek çok sorun eserlerine konu oldu. Sanatçı mülteci krizini çarpıcı eserler ile anlatıyor. Aynı zamanda Amerika’da doğduğu eyalet Teksas’ta bir petrol santralinin çöküşüyle birçok insanın yaşam yerlerini ve yiyeceklerini kaybettiği çaresizliği konu alıyor.

Comments

comments

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.