HomeKampüsEcem Uzun: Bu ödülde Kadir Has Üniversitesi’nin de payı var

Ecem Uzun: Bu ödülde Kadir Has Üniversitesi’nin de payı var

Kamera: Ahmet Sagıt – Khas Lisans Öğrencisi

53.Uluslararası Antalya Film Festivali’nde, Yeşim Ustaoğlu’nun Tereddüt filmiyle, Kadir Has Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencilerinden Ecem Uzun, En İyi Kadın Oyuncu dalında iki Altın Portakal birden kazandı. Uzun ile üniversitenin öğrenci-semt gazetesi Cibali Postası için röportaj yaptık.

Hem ulusal hem de uluslararası alanda ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçildiniz ve iki Altın Portakal birden aldınız. Böyle bir ödül bekliyor muydunuz?

Hayır beklemiyordum. Çünkü şöyle bir şey oldu. Asıl ödülden bir gün önce yaratıcı ödüller verilmeye başlandı. Orada bir Genç Kuşak Ödülü vardı. Bizimkilere dedim ki; “Ben gidiyorum, haberiniz olsun.” Çünkü genelde Genç Kuşak ve Umut Vadeden Oyuncu Ödülleri’ni ben alıyorum. Oradan ödül gelmedi. Ertesi gün olduğunda, En İyi Kadın Ödülü geldi. Bir tanesi tamam, beklenilebilir bir şeydi belki ama ikincisini beklemiyordum. Gerçekten çok şaşırdım.

Karşımda Altın Portakal almış başarılı bir oyuncu duruyor ve henüz 24 yaşında. Başarılarınızda size yön veren en temel duygu nedir?

Oyunculuk ve çok oynamak istiyorum. Çok seviyorum işimi. Çalışmayı çok seviyorum.

Kadir Has Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi almış olmak oyunculuk kariyerinizi nasıl etkiledi?

Bu ödülde, Kadir Has’ın payı var. Şöyle var; bize ve şu anda bana alan açtı. Öğretmenlerime istediğim kadar soru sorabilme, onlarla derslerin dışında çalışabilme, her an arayabilme; böyle bir özgürlük verdi bana. Bu yüzden onlara ayrıca teşekkür ediyorum. Hep destek oldular, hep yanımda oldular. Film çekmeye gittim, neredeyse 2 ay yoktum. Bu konuda bana destek oldular. Yanımda oldular. Hep irtibat halindeydik tabii ki payı var.

Ecem Uzun: Savaş oyunu benim için gerçekten dönüm noktasıydı

Ödüle giden yolda çok çalıştınız ve bu yolda bıkıp ayrılmak istediğiniz oldu mu?

Hayır asla, hiç hiç olmadı. Bir an bile olmadı.

Bugüne kadar birçok projede yer aldınız. Peki dizi oyunculuğu ile film oyunculuğu arasındaki farkları sorsam size. Sizi en çok olgunlaştıran ne oldu?

Ben sinema sürecinde daha çok çalışabiliyorum. Çünkü orada, her şey daha sakin ilerleyebiliyor. O yüzden sinema tarafı, benim için daha kıymetli.

Kariyerinizde basamak olarak kabul edebileceğiniz bir dönüm noktası var mı?

Var. 2014’te Serdar Biliş’in yönettiği Savaş oyunu benim için gerçekten dönüm noktasıydı. İki filmimin yönetmeni de beni oradan görüp benimle çalışmak istediklerini söylediler. O yüzden ‘Savaş’ benim için bir dönüm noktasıydı.

“Tereddüt, ‘tokat’ etkisi yarattı”

Tereddüt yalnızca Türkiye’de değil uluslararası birçok festivalde gösterildi. Filme dair ne gibi tepkiler aldınız?

Yurtdışında daha çok insanlar; “Türkiye’de bu nasıl karşılanacak?” gibi tavırla yaklaştılar. Türkiye’de ilk Antalya’da izlendi film ve çok çok güzel tepkiler aldı. Çok güzel geri dönüşler aldık. Birçok insan çok etkilendiğini ve bir hafta boyunca konuşmak istemediklerini söylediler. “Tokat” etkisi olduğunu söylediler. Ben filmi biliyordum tabii ki, ama bende ilk defa Antalya’da seyirciyle izledim. Çünkü Toronto’dakine yetişememiştim. Bildiğim halde ben de etkilendim. Yani her şeyi biliyordum ama çok etkilendim. Çünkü kompozisyon başka bir şeye gitmiş orada ve çok güzel yapmış Yeşim bunu. Ben sevdim filmi ve insanlarda belli ki sevdiler.

Tereddüt filminin senaryosunu ilk okuduğunuzda, filmdeki karakterinize dair kafanızda neler belirdi? ‘Elmas’ sizin için nasıl bir roldü?

Elmas benim için, tam olarak kelimesi ‘kerpeten’di. Yeşim’le de çalışırken zaten bu kelimeden gittik sürekli. Elmas aslında güçlü bir karakter. Öyle değil diyebilirsiniz. Ama aslında güçlü bir karakter. Ben senaryoyu ilk okuduğumda gerçekten çok korktum Elmas’tan çünkü çok zor görünüyordu. Ama çok da iştahlandım, çok da oynamak istedim. Zaten Yeşim’le çalışmak istiyorum. İşin özü korktum ama çok keyifli çok doyurucu süreçler geçirdik Yeşim’le birlikte, çok çalıştık. O bana çok iyi geldi. Bazen çalışırken bi’ bıraktı bizi, bi’ demlendik, kendimize geldik, kendimizle kaldık. O demlendiğimiz noktalarda, çalıştık kendi kendimize ve sonra; “Yeşim bak, bu da var, bu da var diye diye, böyle böyle, büyüdü gitti.

Bundan sonraki kariyerinizde oyunculuğa dair hedefleriniz neler?

Spesifik bir şey söyleyemem, ben sadece çok çalışmak, çok doğru kişilerle çalışmak istiyorum. Birlikte birbirimizi sömüreceğimiz kişilerle çalışmak istiyorum. Bence sömürmek burada hiçte kötü bir şey değil. Dediğim gibi, ne olacak, ne bitecek, güzel şeyler oluyor, şuan güzel şeyler oluyor burada güzel şeyler oluyor. Sonrasını yaşayıp göreceğim. İnşallah şahane olur.


Ecem Uzun Kimdir?

17 Haziran 1992’de İstanbul’da dünyaya gelen Ecem Uzun, aslen Rizeli. Eğitim hayatına, Sarıyer İlköğretim Okulu’nda başladı ve Hüseyin Kalkavan Lisesi’nde ortaöğrenimine devam etti. Ardından, lisans eğitimi için, Kadir Has Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Tiyatro Bölümü’ne girdi ve buradan mezun oldu. Tiyatroya dair ilk eğitimini 8 yaşında Sarıyer Belediye Tiyatrosu’nda aldı. Uzun, ilk defa 2003’te Ülker reklamlarında oynayarak oyunculuğa başladı. Sonrasında birçok dizi ve tiyatro oyununda rol aldı. Ayrıca Buz Devri’nde Peaches (Şeftali)’in dublajını yaptı. 2014 yılında, “Savaş” isimli tiyatro oyunuyla, Afife Jale ve Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde, “Umut Veren Oyuncu” ve “Yılın En Başarılı Kuşak Sanatçısı” ödüllerini, aynı yılda, Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde “Umut Veren Oyuncu” ödülünü kazandı. 2016’da “Koca Dünya” adlı sinema filmiyle, 23. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Umut Veren Genç Kadın Oyuncu” ödülünü aldı. Yine 2016 yılında, 53.’sü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ulusal ve uluslararası kategorilerinde “En İyi Kadın Oyuncu” bölümünde, 2 Altın Portakal Ödülü almaya hak kazandı.


Tereddüt (Clair Obscur)

Tereddüt; senaryo yazarlığını, yönetmenliğini ve yapımcılığını Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği, 2016 yapımı uzun metraj dram filmi. Yurtdışında “Clair Obscur” adıyla gösterilen filmin konusuysa; bir psikiyatristin, taşrada, görev yaptığı süreçte başından geçen olayları ele alır.

İlk olarak, Kanada’da Toronto Film Festivali’nde gösterilen film, Türkiye’de 53. Uluslararası Antalya Film Festivali Uzun Metraj Film kategorisinde, Film Yöneticileri Derneği En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini aldı. Türkiye’de 16 Aralık’ta vizyona girmesi bekleniyor.


Filmin Gösterildiği Festivaller

Kanada: 11 Eylül 2016

Toronto Film Festivali

Güney Kore: 9 Ekim 2016

21.Uluslararası Busan Film Festivali

Polonya: 12 Ekim 2016

32.Uluslararası Varşova Film Festivali

Türkiye: 19 Ekim 2016

53.Uluslararası Antalya Film Festivali

Comments

comments

Yazan

busealkan2@gmail.com

Kadir Has Üniversitesi, Yeni Medya Öğrencisi

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.