HomeHaberlerFC Barcelona: Bir kulüpten daha fazlası

FC Barcelona: Bir kulüpten daha fazlası

Avrupa ve dünya gündemini son zamanlarda meşgul eden ve son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri Katalonya Referandumu. Referandumun sonucu pek çok bölgedeki siyasi iklimi doğrudan etkileyebilir. Sadece siyaset değil, dünyanın en değerli liglerinden birisi olan İspanya Ligi de kimi yorumlara gore bu referandumdan etkilenebilir.

Sorulan soru şu: eğer Katalonya bağımsızlığını ilan ederse, dünya devi Barcelona Futbol Kulübü İspanya Ligi La Liga’da kalacak mı?

Barcelona kulübü, Katalan siyasetçilerin polisler tarafından gözaltına alınmasından sonra sert bir tepki gösteriyor ve konuyla ilgili bir açıklama yayınlıyordu. Barcelona yayınladığı açıklamada “Ulusa, demokrasiye, ifade özgürlüğüne ve ulusların kendi kaderini tayin etme hakkına tarihi olarak sadık kalan FC Barcelona, bu hakların özgürce yerine getirilmesini engelleyen her hareketi kınamaktadır” ifadesine yer verdi. Görüşlerine başvurduğumuz Kadir Has Üniversitesi Spor İletişimi Sertifika Programı Koordinatörü, spor yazarı Bağış Erten, tarihsel olarak Barcelona’nın siyasi kimliği öne çıkan bir takım olduğu düşüncesinde. Erten’e göre Katalan kimliği uzun süreler Barcelona kulübü üzerinden şekillendi:

“Barcelonalılar için ‘bağımsızlık mücadelesi yerine Barcelona takımını desteklemeyi tercih ettik’ diye bir söylemi var. Ama bu olay eskidi, yeniden bir bağımsızlık mücadelesi var. ‘Bir kulüpten fazlası’ yazısını stadyumuna asan bir kulüp olarak bu işin tabii ki bir parçası”.

FC Barcelona’nın tavrı net

Referandum sonrası yaşanan olaylardan sonra Barcelona kulübü başkanı Bartomeu’nun tavrı soru işaretlerine yer bırakmayacak kadar açıktı:

“Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Ülkemizin özgürlüklerine daha çok bağlıyız. Vatandaşlara saygı çerçevesinde siyasi bir çözüm bulunmasını savunuyoruz” Katalonya’ya sadık bir bağlılığımız var ve bunu elimizdeki tüm imkanlarla göstereceğiz. Dün demokrasiyi savunanlarla ve saldırıların mağdurlarıyla dayanışma içindeyiz. İspanya ulusal polisi, orantısız güç kullandı. Katalonya’nın kendi geleceğine karar vermesini destekliyoruz.”

FC Barcelona başkanı Bartomeu

Kulübün başkanı Josep Maria Bartomeu Katalonya’nın İspanya’dan ayrılma olasılığından sonra hangi ligte mücadele edebileceği ile ilgili gelen bir soruya net bir cevap veremiyordu. Kulüp başkanı, “Katalonya olarak zor anlar yaşıyoruz. Zamanı geldiğinde yönetim kurulumuz sakin bir şekilde kararını alacaktır” yanıtını verdi. Bartomeu, basın toplantısının sonunda son dönemde Katalonyalıların sokak eylemlerinde sürekli tekrar ettiği sloganı da ihmal etmedi ve sözlerini, “Yaşasın Barça, yaşasın Katalonya” diyerek bitirdi.

El Clasico’nun La Liga’daki geleceği

İspanya La Liga Başkanı Javier Tebas ise Barcelona kulübüyle ilgili yaptığı açıklamada bağımsızlık sürecinin söz konusu olması durumunda Barcelona’nın nerede oynayacağına federasyon başkanı olarak kendisinin karar veremeyeceğini söyledi. Federasyon nezdinde ce belirsizlik devam ediyordu.

FC Barcelona deyince gözler elbette kulübün ezeli rakibi, büyük derbi El Clasico’nun diğer ortağı Real Madrid’den gelecek tepkiye çevrildi. Real’in teknik direktörü Zinedine Zidane’ın Barcelona ile ilgili görüşleri dikkat çekiciydi. Zidane, “Barcelona’nın olmadığı bir La Liga hayal bile edilemez” diyor, ezeli rakibine ve Barcelona’lı La Liga’ya ne kadar önem verdiğini bu sözlerle gösteriyordu.

Peki, Katalonya bağımsızlığını ilan eder, La Liga’dan da çıkarsa Barça hangi ligte mücadele edecek? Şimdilik bu soruya açık bir cevap verilmiş değil. Spor yazarı Erten, Barcelona’nın ligden çıkartılamayacağını, kulübün tarihsel kimliğinin de ötesinde ticari ve futbol kimliği olduğunu söylüyor. Erten, “Bu kimlikler arasında önemli bir çatışma olduğunda daha güçlü olan taraf kazanacak gibi gözüküyor” diyor.

Pique’ye taraftar tepkisi

Gerard Pique Euro 2012

Katalan kimliğini öne çıkaran ünlü futbolcularından birisi olan Gerard Pique, “isterlerse İspanya Milli Takımı’nı bırakabilirim” dedikten sonra çıktığı ilk İspanya Milli Takımı antremanında taraftarların protestolarına maruz kaldı. İspanyol taraftarların açtığı hakaret içerikli pankartlar ve küfürlü tezahüratlar nedeniyle antreman kısa sürdü ve takım soyunma odasına erkenden geri döndü.

Barcelona defans bloğunun en önemli oyuncularından oyunculardan biri olan Gerard Pique geçen hafta Twitter hesabından yaptığı açıklamada Katalanlara yönelik olarak, “Bugünden itibaren Pazar’a kadar barışçıl bir şekilde kendimizi ifade edeceğiz. Onlara hiçbir bahane vermeyelim. Zaten bunu istiyorlar. Yüksek ve güçlü bir şekilde sesimizi çıkaralım” demişti. İspanyol taraftarlar, Katalan Pique’nin bu açıklamalarına tepki göstermişti.

 

 

 

 

 

Comments

comments

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.