HomeKampüsFelsefe Profesörü Brian L. Keeley Kadir Has Üniversitesi’ne geliyor

Felsefe Profesörü Brian L. Keeley Kadir Has Üniversitesi’ne geliyor

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi, 11-12 Nisan 2017 tarihleri arasında geleneksel olarak altıncısını gerçekleştireceği Uluslararası Çatışma, Terörizm ve Toplum Konferansı’na, “Küresel Çatışmalarda Komplo Teorileri’nin Kültürü ve Politikası” ana başlığı altında ev sahipliği yapacak.

Son günlerin en önemli gündem maddesi olan küresel çatışmalar ve komplo teorileri Kadir Has Üniversitesi’nde bu yıl altıncı defa düzenlenecek olan “Uluslararası Çatışma, Terörizm ve Toplum Konferansı”nda masaya yatırılacak.

AKADEMİSYENLER VE UZMANLAR KATILIYOR

Önceki yıllarda Prof. Yonah Alexander, Brian Michael Jenkins, Prof. Peter Waldmann, Prof. Catherine Luther, Prof. Stuart Price, Prof. Ersel Aydınlı ve Walid Salem gibi isimlerin ana konuşmacı olarak yer aldığı konferansın bu yılki ana başlığı ise “Küresel Çatışmalarda Komplo Teorileri’nin Kültürü ve Politikası” olarak belirlendi. Söz konusu ana başlıktan hareketle konferansta bu yıl komplo teorileri ve bu teorilerin kültürel ve politik bağlamlardaki yeri irdelenecek. Bu çerçevede, akademisyenler ve sektörden uzmanlar, komplo teorilerinin ortaya çıkışı, medyada temsil edilme biçimleri devlet-dışı organizasyonların ortaya çıkışları, hareket alanları, medyada temsil edilme biçimleri, yerel ve küresel siyasette algılanışı gibi konular üzerine çalışmalarını sunma fırsatı bulacak.

ANA KONUŞMACI

Konferansın bu yılki ana konuşmacısı, Berkeley Üniversitesi Pitzer Koleji Felsefe Profesörü Brian L. Keeley komplo teorilerinin epistemolojisi hakkında kaleme aldığı çalışmalarla tanınıyor. Profesör Keeley’nin, nörobilim ve duyular üzerine yayınlanmış birçok çalışması da mevcut.

Bugüne dek yirmi beş ülkeden iki yüzü aşkın katılımcıyı ağırlayan konferansın altıncı yılında komplo teorileri ve bu teorilerin kültürel ve politik bağlamlardaki yeri irdelenecek. Komplo kavramı milliyetçilik, aşırılık yanlısı hareketler, popüler kültür, toplumsal hareketler ve tüketici kültürü gibi farklı perspektiflerden, hem kuramsal olarak hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki vakalar aracılığıyla derinlemesine incelenecek. Ayrıca komplonun kuramsal ve tarihsel temelleri, komplo teorilerinin popülist siyaset söyleminde kullanılması, komplo teorilerinin küresel ve yerel politikalardaki etkisinin yanı sıra, sanat, popüler kültür ve gündelik hayattaki rolü tartışılacaktır.

Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Kültürel Çalışmalar, Psikoloji ve İletişim gibi disiplinlerin bir araya geldiği, disiplinler arası bir bakışa vesile olacak olan “Küresel Çatışmalarda Komplo Teorilerinin Kültürü ve Politikası” başlıklı konferansla ilgili detaylı bilgiye http://iccts.info adresinden ulaşabilirsiniz.

Comments

comments

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.