HomeHaberlerİlk günden bugüne… Maçka Parkı’nda neler oluyor?

İlk günden bugüne… Maçka Parkı’nda neler oluyor?

Son yıllarda artan köprü, tünel, otoyol gibi projeler sebebiyle yeşil alanlar her gün biraz daha fazla zarar görüyor. Özellikle büyük şehirlerde yoğunlaşan söz konusu projeler, İstanbul gibi kalabalık ve yeşil alan sıkıntısı çeken metropollerde çevreci örgütlerin yoğun tepkisiyle karşılaşıyor. Avrupa yakasında ikamet eden İstanbulluların uğrak yeri olan Maçka Parkı’ndaki tünel çalışması da onlardan biri.

Dolmabahçe-Levazım Tünel Projesi ile ilgili uzman görüşlerini, sivil toplum kuruluşlarının konu hakkındaki yorumlarını ve son gelişmeleri bu haberde bulacaksınız.

PROJE NASIL BAŞLADI?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılında ihaleye açtığı Dolmabahçe-Levazım Tünel Projesi hakkında dönemin Beşiktaş Belediyesi iptal davası açtı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi bu dava üzerine 2012’de ihale ve imar planlarını iptal etti. İBB’nin itirazı üzerine Danıştay’a giden davada iptal kararına onama çıktı. Ancak İBB Mayıs 2016’da projeyi yeniden hazırladı.

İBB NE DİYOR?
Konu hakkında bir basın açıklaması yapan İBB ise, 139.000 metrekarelik Maçka Parkı’nın 3 bin 500 metrekaresi projeden etkileneceğini belirterek “Çalışma tamamlandığında 3500 metrekarelik alan eski haline döndürülecek ve 1 metrekare yeşil alan kaybı olmayacaktır. Çalışma yapılacak alanda 97 adet ağaç bulunmaktadır” ifadesini kullandı. Tepkiler üzerine projede tünelin girişi başka bir noktaya taşındı ancak yine de mevcut durum ağaçların sökülmesini engellemeyecek.

Öte yandan İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ise İBB’yi ilgili alanda ‘koruma bölge kurulu izni alınmadan herhangi bir inşai ve fiziki uygulama yapılmaması’ konusunda uyardı.

Maçka

NE KADARI KAPATILDI?
Ocak ayının son haftasında karayolu tüneli projesi kapsamında Maçka Parkı’nda 200 kadar ağacın çevresi demir çitlerle örüldü ve koşu parkurunun bir kısmı kapatıldı. İBB’nin 16 Mayıs 2016 tarihinde onayladığı proje nedeniyle gerçekleşen bu olay, başta çevre halkı olmak üzere doğaseverlerin de tepkisini çekmişti. Çevreci gruplar, bugünlerde park içinde düzenli aralıklarla eylem ve söyleşiler yaparak başta Maçka Parkı olmak üzere yeşil alanlara dokunulmaması için yetkililere çağrıda bulunuyor.

‘PROJELER ŞEFFAF GELİŞMİYOR’
3 Mart 2017 tarihinde ‘Maçka Parkı Hepimizin Platformu’ üyelerinin düzenlediği park söyleşisine konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’nin bu türden proje ve dönüşüm çalışmaları ile tehdit altında olduğunu vurguladı. Avrupa’da çevre konusundaki bilincin 19. yüzyılda büyük emekler sonucu ortaya çıktığını belirten ünlü mimar, önemli bir tarihi olan stratejik bölgeler için koruma kanunları olmasına rağmen bu kanunların hiç durmadan değiştirildiğini söyledi. Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, “İstanbul’da son yıllarda pek çok proje şeffaf gelişmiyor. Tüm bu projelerin, planların halkla sunulması, halkın yorumu ve desteğinin alınması gerekiyor. Ancak Türkiye’de tüm bu önemli ve etkisi büyük projeler kurumlardan, belediye meclislerinden geçirilerek işe başlanıyor. Önceki projelerde YÖK ve üniversitelerden seçilen bir koruma uzmanı bulunuyordu. Bu kural günümüzde artık yok, bürosu olan serbest mimarlar kurul üyesi olabiliyor. Yeşil alanlarda da tıpkı arkeolojik alanlar gibi inşaat yapılmaması gerek” diye konuştu.

AFET TOPLANMA ALANI
Şehirdeki yeşil alan azlığını ve Maçka Parkı’nın çevre sakinlerinin afet toplanma alanı olmasını gerekçe gösteren Şişli Belediyesi, projeye itiraz etti. Şişli Belediyesi’nin ‘parkın bir kısmının kendi sınırlarına dahil olması’ gerekçesiyle itiraz hakkı bulunuyor.çitler

TARİHİ ESERLER RİSK ALTINDA
Dolmabahçe Sarayı’nın ‘arka bahçesi’ olarak da bilinen Maçka Parkı, 1940’lı yıllardan bu yana İstanbulluların vakit geçirdiği, hafta sonları piknik yaptığı, evcil hayvanların gezdirildiği bir alan olarak kullanılıyor. Şişli Belediyesi yetkilileri, parkın içinde ve çevresindeki önemli tarihi eserlerin söz konusu inşaat çalışması sırasında zarar görebileceğini ifade ediyor.

İzlemeye devam ediyoruz.

Comments

comments

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.