HomeHaberlerKanserli çocuklara “umut” ışığı

Kanserli çocuklara “umut” ışığı

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) 2000 yılında Prof. Dr. İnci Yıldız tarafından kuruldu. Vakıf, hem hastanelerde kanserli çocuklara yardım eli uzatıyor hem de 2012’de kurulan Aile Evi’nde İstanbul dışından tedavi için gelen ve kalacak yeri olmayan aile ve çocukların konaklama, gıda, temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılıyor ve ücretsiz psiko-sosyal destek ve eğitim hizmetleri sağlıyor.

“Nerede Yaşam Varsa Orada Umut Vardır”

Aile Evi, İstanbul Avrupa yakasında 14 odalı bir binada mümkün olduğu kadar fazla kanserli çocuğa geçici yuva olmaya çalışıyor. İlk etapta, başvuran ailelere 3 aylık bir barınma süresi veriliyor. Aileler Türkiye’nin her yerinden gelebiliyor, bazen de yurt dışından; Azerbaycan’dan, Irak’tan. Hem evlerinden uzaktaki çocukların tedavilerinin devamlı olabilmesini hem de çocuk psikolojisine uygun bir ortam sağlıyorlar.

Anneler istedikleri yemekleri pişirip çocuklarıyla yiyebiliyor. Çocuklar kendileri için düşünülmüş oyun odası ve bilgisayar odasında istedikleri gibi vakit geçirebiliyorlar. Bazen de çocukların moral ve motivasyonunu arttırmak için dışarıdan gönüllü olarak gelen kişilerle eğlenceli etkinlikler gerçekleştiriliyor. KAÇUV, “Nerede Yaşam Varsa Orada Umut Vardır” sloganında da vurguladığı gibi, çocukların umutları yeşersin diye destek sunuyor.

Umut Kafe ailelere umut oluyor

Daha fazla talebe olumlu yanıtla dönmek isteyen KAÇUV 2. Aile Evi projesini hayata geçirmek için ilk adımları atmış, önümüzdeki sene içinde Pendik’te açılması beklenen 2. Aile Evi sayesinde daha çok çocuk İstanbul’da tedavisine devam ederken bu imkanlardan yararlanacak.

KAÇUV, bulunduğumuz sene içerisinde Ford Otosan’ın da desteğiyle Umut Kafe adını verdikleri bir proje başlattı. Kafeye çevirdikleri bir minibüste, her hafta değişen lokasyonlarda, çocukların annelerinin Aile Evi mutfağında hazırladıkları yiyecekleri babalar satıyor, kazanılan para ailelere gelir sağlıyor.

Comments

comments

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.