HomeHaberlerKatalonya’da cin lambadan çıktı

Katalonya’da cin lambadan çıktı

Katalonya referandumu, İspanyol polisinin sert müdahalesinin ardından dünyanın gündemine oturdu. Referandumdan günler önce Katalonya Özerk Meclisi vekillerinin birçoğu tutuklandı, Anayasa Mahkemesi referandum için “Anayasaya aykırı, yapılamaz” kararı aldı. İspanya’nın ‘yasadışı’ ilan ettiği referandumda polis oy merkezlerine baskın düzenleyerek sandıkları imha etti ve kauçuk mermilerin kullanıldığı olaylarda en az 844 kişi yaralandı.

İç savaştan bu güne sorun devam ediyor

İber Yarımadası’nda yaşanan krizi Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serhat Güvenç ile konuştuk. Prof. Güvenç, İspanya İç Savaşı’na kadar uzanan Katalonya sorunundan ve altında yatan travmalarından bahsetti:

2006 yılında Katalonya özerkliğinin kapsamı genişletilmiş ve yerel yönetimi ek haklar verilmişti. Yaşanan tartışmaların ardından, İspanya Meclisi Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda, Katalan parlamentosunun kararlarına itiraz etmişti. 4 yıl sonra, 2010 yılında karara bağlanan başvuruda, özerklik kapsamında Katalonya meclisinin çıkardığı bazı yasalar, Anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Madrid ile Katalonya arasında yaşanan anlaşmazlıklar, 2008 Ekonomik Krizi’nin ardından tempo kazanmış, 2010 Euro Bölgesi mali krizinin ardından bağımsızlık sesleri şiddetini artırmıştı.

Siyasi aktörler açısından referandum

Bugün yaşanan referandum tartışmalarının tamamen farklı uçlara savrulan aktörleri belli. Güvenç, bundan önceki seçimlerde beklenmedik bir başarı elde eden Podemos’un çizgisini diğerlerinden ayırıyor, Podemos’un referanduma dair merkezi hükümetten daha farklı bir bakış açısına sahip olduğunu söylüyor. İspanya’da toplumun sol, muhalif kesimlerini ve gençleri temsil etme iddiasındaki partinin iddiası, çatışmaların ardında yolsuzluklara boğulmuş partilerin olduğu.

İspanya’nın Avrupa Birliği’ne üye ülke sıfatı ve kendisini merkezde konumladıran Katalonya Özerk Yönetimi, ısrarla “Katalonya Bir Avrupa Birliği meselesidir” açıklamasında bulunuyor. Podemos’tan Barcelona Belediye Başkanı seçilen Ada Colau ise AB’ye yazdığı açık mektupta Madrid ve Barcelona arasındaki anayasal krize arabuluculuk etmesi çağrısını tekrar ediyor.

AB’nin pragmatizmi

Avrupa Birliği sürecin yasal işlemediği gerekçesiyle referandum kararını tanımadığını açıkladı. Serhat Güvenç, Avrupa Birliği’nin “daha pragmatik” bir çizgiye kaydığını düşündüğü Avrupa Birliği’nin tutumunu yorumladı:

Referandumdan “Evet” kararının çıktığını açıklayan Katalonya Özerk Yönetimi 48 saat içerisinde yasal olarak bağımsızlık çalışmalarına başlaması gerekiyor ancak İspanya iktidarının referandum adımına baskıcı yanıtının ardından krizin birkaç gün içerisinde çözülmeyeceği öngörülüyor. Peki krizin yarında İspanya ve Katalonya’yı neler bekliyor:

Comments

comments

Etiketler
Yazan

adememre.topcu@khas.edu.tr

Kadir has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğrencisi.

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.