HomeHaberlerMerve Dizdar: Kadir Has Üniversitesi bugünkü başarımın büyük bir parçası

Merve Dizdar: Kadir Has Üniversitesi bugünkü başarımın büyük bir parçası

21. Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü ‘Yutmak’ oyunuyla Merve Dizdar kazandı. Aynı tiyatro oyunuyla Dizdar; 17. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde, “Küçük Salon Kadın Oyuncu” ödülünün de sahibi oldu. Kadir Has Üniversitesi, Film ve Drama Bölümü yüksek lisans mezunu Dizdar, “Kadir Has Üniversitesi hayalimdi, üzerimde çok emeği var diyor.”

Afife Tiyatro Ödülleri’nde, “Yılın en başarılı kadın oyuncusu” seçildiniz. Bu ödülü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten çok güzel bir duygu. İnsana kendini çok iyi hissettiriyor. Çok çalışıp, böyle önemli bir ödülle mükafatlandırılınca haliyle çok mutlu oluyorsunuz. Kişiye ekstra bir sorumluluk katıyor. Güzel bir his.

‘Yutmak’ oyunuyla iki ödül birden kazandınız. Bu oyun sizin kariyerinizi nasıl etkiledi?

Her zaman tiyatro yaptım. Para kazandığımda da kazanamadığımda da, bu yine böyle devam edecek. Sadece pek çok insan izledi, gördü. Çok kişiye ulaştım. Bu çok güzel bir şey. İzlemesini istediğim herkes geldi. Daha da gelecekler. Bu yaşadığım en muazzam kariyer. Harika.

‘Hayatımı oyundan sonrasına erteledim’

Oyunda kadın bedeninde sıkışan, kendini erkek hisseden Samantha’yı canlandırıyorsunuz. Role nasıl hazırlanıyorsunuz?

Zorlayıcı bir süreçti. Yani baktığınızda çok riskli bir karakter oynuyorum. Bıçak sırtı. Biraz abarttığınızda her şey karikatür kalabilir. Daha küçülttüğünüzde yok olabilirsiniz sahnede. O yüzden en ince ayrıntısına kadar çalıştık. Hayatımı oyundan sonrasına erteledim denebilir. Pek çok kişiyi gözlemledim, kitap okudum ama bunların yanı sıra daha çok yaptığım şey düşünmek oldu. Sürekli karakteri düşündüm. Burada n’apar, nasıl olacak, ne hissediyor? Herkesin kendine göre bir yöntemi vardır tabii, benimki sıkça düşünmek oldu.

‘Yutmak’ oyunuyla, Samantha’ya ve oyuna dair aldığınız tepkiler neler?

Oyun muhteşemdi. ‘Üçünüz de harika oynuyorsunuz’, ‘Bayıldık.’ ‘Gerçekten sizden etkilendim yakışıklısınız resmen (kadınlar söylüyor bunu)’.

Yutmak, “Ben genellikle dünyadaki en tuhaf insan olduğumu sanırdım, ama sonra dünyada o kadar çok insan var ki, kendini benim kadar tuhaf hisseden ve benimle aynı biçimde arızalı başka biri olabilir diye düşündüm. Onu hayal ettim ve onun da beni hayal ettiğini düşündüm. Sen eğer ordaysan bunu okuduğunu umut ediyorum ve bilmelisin, işte ben de buradayım ve en az senin kadar tuhafım” diyen 3 insanın hikâyesini anlatıyor.

18 Mart Üniversitesi’nde oyunculuk, Kadir Has Üniversitesi’nde yüksek lisans olarak ileri oyunculuk eğitimi aldınız. Aldığınız eğitimin kariyerinize yansıması nasıl oldu?

Çanakkale ufak bir şehir. Beş yıl burada okudum, hep İstanbul’da okumak istiyordum. Fakat mezun olduktan sonra anladım ki iyi ki Çanakkale’de okumuşum. Gideceğiniz çok yer olmadığından deliler gibi çalışıyorduk biz. Sürekli okuyorduk. Çanakkale’nin bana kattığı bu çalışkanlık ve disiplin oldu. O yüzden gerçekten şanslıyım.

İstanbul’a geldikten sonra da çok çalıştım fakat bir süre sonra insan kendini durmuş gibi hissediyor. Yeni bir şeyler öğrenmem gerekiyordu. Ben de Kadir Has Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaya karar verdim ve sınava girdim. Yüzde elli burslu kazandım. Çetin Sarıkartal oyunculuk derslerimize giriyordu. O kadar çok şey öğrendim ki. Zeynep Günsur’dan o kadar çok şey öğrendim ki ve diğer tüm değerli hocalarımdan.

Çok önemli bir şey yaptığımı yine mezun olunca hissettim. Okumak, kendini geliştirmek muhteşem bir his. Okul bittiğinde ‘Ne yapacağım şimdi?’ diye dertler sardı. Bugünkü başarımda tiyatronun ve okulun bana kattığı öğretiler var. Kadir Has bunun çok büyük bir parçası. “İyi ki okumuşum bee” dediğim şeylerden biri.

‘Önemli Olan Düşüncede İleri Olabilmek’

Kadir Has Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi almış olmak oyunculuk kariyerinizi nasıl etkiledi?

Çanakkale’de aldığım eğitimle alt yapımı oluşturdum. Kadir Has’ta aldığım eğitimle de bu öğrendiklerimin üstüne daha da üst seviye bir düşünce ekledim. Kadir Has’ın çok emeği var bana. Dediğim gibi çok iyi hocalarla çalıştım, kendimi çok şanslı hissediyorum. Benim için çok uzak şeylerdi bunlar. Kadir Has Üniversitesi hayalimdi. Fakat bir süre gerçekleştiremedim. Sonra sınava girdim ve oyunculuğun başka bir kapısı daha açıldı. Çok acayip bir şey hiç bitmiyor oyunculuk, sürekli bir şey çıkıyor altından. ‘İleri oyunculuk mu olurmuş’ diye dalga geçen herkes sonra okula girmek için sıraya girdiler.

Önemli olan düşüncede ileri olabilmek. Burası size yepyeni bir düşünce aşılıyor.

‘Oyunculuk zor bir meslek ama hangi iş kolay ki?’

Eğitiminiz tamamıyla oyunculuk üzerine, oyunculuk haricinde bir meslekle uğraşmak istediniz mi?

Yok istemedim. Başka işler tabii ama hep geçici olduklarını biliyordum. Benim hayatım oyunculuk üzerine. Bilmiyorum, klasik ama 🙂 çok seviyorum. Bir karakteri gerçekten an be an inşa etmek, edebilmek, bunun için uğraşmak, yeni bir insan tanımak muhteşem. Oyuncu olarak çok şanslıyız. Muazzam bir mesleğimiz var. Zor, çok zor ama hangi iş kolay ki?

Bugüne kadar birçok projeye imza attınız. Sizi tiyatro oyunculuğu mu yoksa sinema oyunculuğu mu daha çok cezbediyor?

Beni oynayacağım her şey cezbediyor. Tiyatro olmazsa olmazımız zaten. O beni diri tutuyor, hep antrenmanlı oluyorsunuz. Dizi, sinema ayrımım yok. İşimiz oynamak. Tabii ki seçici olmak lazım. İçe sinen roller, içe sinen karakterler oynamak muazzam.

Kariyerinizde dönüm noktası olarak kabul edeceğiniz bir anınız var mı?

Bilemedim şu an. Çok var. Çanakkale’yi kazanmam bir dönüm noktası, İstanbul’a gelmem, burada çalışmam, Kadir Has’ı kazanmam, Craft’a girmem. Yani anlatamam çok uzun ama özetlersem her şey bir dönüm noktası. Diyemem ki tam şunu yaptım ve hayatım değişti. Her şey birbirine o kadar bağlı ki ayıramıyorum. Seçimlerimiz önemli. Kaderimiz kendi çabamızla da şekilleniyor. Bundan sonrasını ben de bilmiyorum.


Merve Dizdar kimdir?

25 Haziran 1986 İzmir doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde oyunculuk bölümünden mezun oldu. Kadir Has Üniversitesi’nde ileri oyunculuk yüksek lisans eğitimi aldı. Tiyatro kariyerine, Semaver Kumpanya ile başladı. Sinemaya, Bir Ses Böler Geceyi filmiyle başladı. Kavak Yelleri, Geniş Aile, Bir Yastıkta, Doksanlar, Çılgın Dershane Üniversite’de ve Beş Kardeş dizilerinde rol aldı. TRT Çocuk kanalında, Arkadaşım Bıdı ve 23 Nisan Şenliğe Doğru programlarının sunuculuğunu üstlendi. Bunun yanında birçok reklam ve filmde rol aldı. Şimdi ise, Craft Tiyatro’da Yutmak oyununda, Samantha karakterini oynuyor. Samantha rolü ile 17. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde, ‘Küçük Salon Kadın Oyuncu’ ve 21. Afife Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ ödülünü kazandı.

Comments

comments

Yazan

busealkan2@gmail.com

Kadir Has Üniversitesi, Yeni Medya Öğrencisi

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.