HomeHaberlerParklardan sökülen ağaçlar nasıl kurtulur?

Parklardan sökülen ağaçlar nasıl kurtulur?

İnşaat ve kentsel dönüşüm projelerindeki artış aynı oranda doğaya, yeşil alanlara da zarar vermeye devam ediyor. World Cities Culture Forum’un 2015 verilerine göre İstanbul’da kamuya açık yeşil alan oranı yüzde 2.20. Tam da bu nedenle yeşil alanları olumsuz olarak etkileyen çalışmalar, çevrecilerin olduğu kadar yerel halkın da odak noktasında.

Son yıllarda ‘park, orman ve şehir düzenlemelerinin ağaç ve yeşil alanlara zarar verdiği’ eleştirilerine karşı ilgili yetkili kurumların en sık dile getirdiği kavram ise ağaç transplantasyonu. Bir başka deyişle ağaçların mevcut konumundan sökülerek başka bir yere taşınması.

Ağaç transplantasyonu, pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Bu işlem ne kadar sağlıklı? Kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün mü? Ağaçlara herhangi bir zarar veriyor mu? Süreç esnasında nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu ve benzeri soruları alanında deneyimli bir uzmana, peyzaj mimarı Buket Tokur’a sorduk.

Tokur’a göre işlemin bir garantisi yok. Önemli ayrıntıların ve kuralların çok büyük önem taşıdığı transplantasyon işlemi ancak doğru yöntemlerle ve büyük bir titizlikle yapılırsa başarıya ulaşabilme şansına sahip.

İşte Tokur’un ilettiği bilgilerden satır başları:

SÖKÜLEN AĞAÇLAR NASIL YAŞAR?

• Söz konusu yönteme ülkemizde yeni yeni başvurulduğu için konunun hassasiyeti ve ideal şekli hakkında personelin bilgilendirilmesi gerekiyor. Uzman sayısı ve niteliği artırılmalı.
• Nakledilecek ağaçların seçiminde tür, boy, sağlık durumu ve kök sistemi büyük önem taşıyor. Örneğin her dem yeşil kalan ağaç türlerinden ziyade yaprağını döken türlerin ve genç ağaçların başarı ihtimali daha fazla.
• Taşınacak ağacın bulunduğu konumun özellikleri de nakli doğrudan etkiliyor. Sığ köklü türler kazık köklülere oranla daha kolay taşınıyor. Tıpkı yaprağını döken ve genç ağaçlarda olduğu gibi başarı oranı daha yüksek. Bu gibi özellikler nakil işlemine doğrudan etki ediyor.
• Transplantasyon işleminde hem nakil öncesi hem de nakil sonrası işlemler titizlik ve dikkatle yapılmalı. Sağlam bir kök balyası oluşturmak için nakil öncesi dönemde kök sisteminin terbiye edilmesi gerekiyor.
• Kökler sürekli olarak budanarak humuslu toprakla desteklenmeli. Ayrıca nakil zamanı ayarlanırken büyüme dönemi dışındaki bir periyot seçilmeli.
• Nakil öncesi dönem kadar nakil sonrasında da ağaçlara büyük özen gösterilmeli. Aksi halde yöntemin başarı ihtimali düşebilir, ciğerlerimiz olan ağaçların yanı sıra onca emek de boşa gidebilir.
• Kökler hava almayacak şekilde toprakla örtülmeli ve bolca sulanmalı. Gerekirse gövdenin bir süre desteklenmesi gerekiyor.
• Ağaçların taşınma mesafesi en fazla 20 km olmalı.

STK’LAR DAHA YAKINDAN TAKİP ETMELİ

• Sivil toplum örgütleri ve halkın da ‘Ağaçlara zarar verilmeyecek, ağaçlar başka yere taşınacak’ gibi açıklamaların üzerine gitmesi, süreç öncesi ve sonrasını yakından takip etmesi gerekiyor.
• Başta ağaçlar olmak üzere yeşil alanlara zarar vermemek için bu işlem tree mover makineleriyle oldukça profesyonel bir şekilde yapılmalı.

Comments

comments

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.