HomeHaberlerŞirin Payzın’dan genç haberci adaylarına öğütler

Şirin Payzın’dan genç haberci adaylarına öğütler

‘Ne kadar hızlı akıllı telefon değiştirdiğiniz değil…’

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde düzenlenen ‘Dijital Dönüşüm ve İletişim’ paneline moderatör olarak katılan CNN Türk sunucusu Şirin Payzın, genç iletişimci adaylarına gazetecilikle ilgili önerilerde bulundu. Habercilikte muhabirliğin öneminin altını çizen Payzın, “Kamerayı kullanan kişinin gözü, o gözün arkasındaki birikim, bir karenin anlatma gücü her şeyin ötesinde” diye konuştu. Payzın sözlerine şöyle devam etti: 

“Bilgi birikiminin, okumanın, muhabirliğin, işe sıfırdan başlayıp bu işin bütün kademelerinde yer almanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben teknolojinin bilgiyi öldürmemesi gerektiğine inananlardanım. İnsanın kendini yetiştirmesi, kendine yatırım yapması, donanımlı olması, dünyayı iyi izleyebilmesi, teknolojik gelişmeleri izlemenin de ötesinde önemli. Ne kadar hızlı akıllı telefon değiştirdiğiniz değil, ne kadar farklı kaynaktan o bilgileri süzerek bilgileri içselleştiriyorsunuz, mesleğinize katabiliyorsunuz, bu çok önemli”. 

‘Sosyal medyayı artık tercih etmiyorum’

Sosyal medya kullanımıyla ilgili soruları da yanıtlayan deneyimli gazeteci, geçmişte sosyal medya platformlarını çok yakından kullandığını ancak son dönemde çok fazla tercih etmediğini belirtti. ‘Sosyal medyayı amacının dışında kullanmaya başladılar’ diyen Payzın ekledi: “Ben oradan sağlıklı dönüş alamıyorum, genelde şahsi kavgalar, kin nefret üzerine kurulu bir dil var”.

 

Comments

comments

Etiketler
Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.