HomeHaberlerTiyatro öğrencilerinin gözünden: ‘Mesleğim için korkuyorum’

Tiyatro öğrencilerinin gözünden: ‘Mesleğim için korkuyorum’

Hazırlayanlar: Ceren Çağla Çorman

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, 27 Mart Dünya Tiyatrolar günü için bu yıl da anlamlı bir bildiri yayınladı.

Bildiride; üniversitelerin tiyatro bölümlerinin hocasız kaldığı, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin kundaklandığı bu günlerde tiyatronun varlığını sürdürüyor oluşunun bir umut olduğu ve bunu yaşatmaya devam edecekleri belirtildi.

Biz de ‘Dünya Tiyatrolar Günü’nü bir de geleceğin tiyatrocularının gözünden görelim’ diyerek Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencilerine mikrofon uzattık.

‘TIP BAYRAMI GİBİ DEĞİL FESTİVAL GİBİ’        

Tiyatro bölümü son sınıf öğrencisi olan Emre Kıvılcım, 27 Mart’ın Tıp Bayramı’na benzer şekilde sadece meslektaşlar arasında kutlanmasından ve ertesi gün unutulmasından rahatsız olduğunu belirtirken, sanat ve kültür açısından önem taşıyan bu günün halkla birlikte adeta bir festival tadında kutlanmasını önerdi.

Görsel İletişim Tasarımı öğrencisi Tuğçe Yücel ise tiyatronun insanı insana insanca anlatma sanatı olduğunu, bu sanatın pozitif enerji verdiğini ve insanları birbirlerine yaklaştırdığının altını çizdi.

‘MESLEĞİM İÇİN, KÜLTÜRÜM İÇİN KORKUYORUM’

Tiyatro öğrencisi Alican Öztürk’e mezun olduktan sonra mesleğini yapıp yapmayacağını sorduğumuzda, “Elbette mesleğimi yapmayı çok istiyorum. Ancak ülkemizin şu koşullarında ne olur ne biter gerçekten hiç kestiremiyorum. Bu yüzden de korkuyorum kendi mesleğim için, kültürüm için korkuyorum daha doğrusu. Ama yapmayı çok istiyorum” diye konuştu ve ekledi: “Aralarında iyileri de var kötüleri de var ama genel olarak söylemek istediğim şey şudur ki; tiyatrolarımızda çok tembel insan var. Harekete geçmeyip hazırdan yiyip yaratmadan bir şeyleri kullanan çok fazla insan var. Bir şeyler yaratılmalı tiyatronun özünde olan şey bu.”

HAYALİ DİZİ SETLERİ DEĞİL

Burak Gebeş ise tiyatro bölümünü daha çok dizi ve filmlerde oynamak için seçenlerin aksine, hayallerini gerçekleştirmek için seçtiğini belirterek “Alternatif sahne açmak istiyorum” dedi ve ekledi: “Orayı hem amatör veya profesyonel gruplara kiralamak hem de kendi oyunlarımı oynamak istiyorum. Bunun için doğru adresteyim diyebilirim. Kadir Has Üniversitesi hem okutman olarak hem de bize derste sağladığı yer, kostümler vs. anlamında tiyatro yapmak için gerekli olan bütün malzemeleri çok iyi sağladığını düşünüyorum. Bu yüzden çok memnunum bu konuda.”

Gebeş, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ile de endişelerini dile getirdi: “Tiyatro, günümüz Türkiye’sinde sanki çok hatırlanmayacak gibi geliyor bana. Tiyatro izleyicileri, öğrencileri olarak beklentimiz biraz daha yüksek ama Türkiye açısından biraz daha geri planda kalacağını düşünüyorum maalesef. Türkiye’de tiyatro izleyen kitlenin sayısı çok fazla değil o yüzden şu an için tiyatrolar maalesef ki boş.”

‘SANATÇI HER ŞEYİ GÜLEREK YAPMALI’

KHAS İletişim Tasarımı Öğrencisi ve amatör tiyatrocu Özge Kalyoncu için de tiyatro mutlulukla eş anlamlı. Yedi yıldan bu yana tiyatroyla uğraşan Kalyoncu hobi olarak gördüğü tiyatro ile ilişkisini şu sözlerle anlattı: “Bu işi para kazanmak için yapmayı düşünmüyorum açıkçası, yani insanların gelip bizi izlemesi adına, onlara farklı deneyimler vermek adına, bunu tabii ki de paralarını alarak, onları bize bağlı kılarak değil, kendi zevklerine bırakarak, gönüllü bir şekilde tamamlamak istiyorum serüveni. Tiyatroculuk aslında çok yönlü olmalı, yani bir müzikali gerçekleştirirken sesinizin de iyi olması, bir repliği okurken beyninizin de çok açık olması gerekli. Sanatçı bunu verirken her şeyi gülerek yapmalı, gülmek bizim sahnedeki tek favorimiz bazen drama yaparken ağladığımız sahneler de olabiliyor evet ama hani o içinizdeki ışık aslında sizi güldüren şey illaki onu yansıtmanıza gerek yok, o ışığı zaten seyirci gördüğü zaman hiçbir problem kalmıyor.”


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE 23 FARKLI OYUN

Kadir Has Üniversitesinde Tiyatrolar Günü etkinlikleri ilgi çekici olacağa benziyor, bunun yanında İstanbullu tiyatro izleyicisi bu sene Tiyatrolar Günü kapsamında İstanbul’un 23 sahnesinde 23 farklı oyunu ücretsiz izleyebilecek.

Bir diğer önemli etkinlik de Adana’da olacak; Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali 27 Mart’ta izleyiciyle buluşacak.

Comments

comments

Yorum yok

Sorry, the comment form is closed at this time.